BG CZ PL


Problemy krążeniowe w kończynach

Co się dzieje z naszymi żyłami?

Ciężkie, zmęczone, obrzmiałe nogi – czy ten problem może dotyczyć też Ciebie?

Piękno nóg wcale nie zależy od ich kształtu czy długości, lecz przede wszystkim od stanu zdrowia. Drobna siateczka niebieskich żyłek, spuchnięte kostki, uczucie "ciężkich nóg" to problemy, z którymi często mamy do czynienia, a nie wpływają pozytywnie na wygląd nóg. Dla zapewnienia lekkości, komfortu i ich piękna warto regularnie dbać o stan zdrowia swoich nóg.

Co jest przyczyną powstawania problemów krążeniowych w kończynach?

Mięśnie i układ żylny kończyn dolnych funkcjonują jak fikcyjna pompa, która pomaga odprowadzać krew z nóg w kierunku serca. Gdy dojdzie do naruszenia tego systemu (np. w wyniku utraty elastyczności ścian żylnych, przy niedomykaniu zastawek żylnych itp.) możemy zauważyć zatrzymanie krwi w kończynach dolnych i powstawanie problemów z krążeniem krwi. Te problemy często pojawiają się z wiekiem, w czasie ciąży lub przy częstym i długim siedzeniu.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że wystąpią u mnie?

Problemy z krążeniem należą do jednych z najczęściej występujących przewlekłych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, iż na ich różne postaci cierpi 7-35% dorosłych mężczyzn i 20-60% kobiet w wieku 35-40 lat. Częstotliwość występowania tych chorób wyraźnie wzrasta u obu płci wraz z wiekiem.

Przyczyną problemów z krążeniem krwi w kończynach dolnych jest połączenie różnych czynników:

 • Otyłość - niesie ona za sobą także ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych i dlatego należy regulować masę ciała;
 • Ciąża – ryzyko pojawienia się problemów z krążeniem krwi wzrasta wraz z liczbą porodów;
 • Predyspozycje genetyczne – gdy problemy wystąpiły u bliskich krewnych, prawdopodobne jest występowanie także u ich potomków;
 • Styl życia – negatywny wpływ na krążenie krwi w kończynach dolnych ma długie stanie lub siedzenie, niedostatek błonnika, witaminy C, noszenie ciasnej bielizny, wysokich obcasów, mało ruchu fizycznego i palenie tytoniu.

Jeżeli dotyczy Państwa przynajmniej jeden z powyższych punktów, możliwe jest wystąpienie problemów z krążeniem krwi.

Jak ważna jest troska o prawidłowe krążenie krwi w nogach?

Troska o prawidłowe krążenie krwi w kończynach dolnych jest niezwykle ważna. Należy odpowiednio wcześnie rozpoznać pierwsze objawy pojawiających się problemów i poświęcić im zwiększoną uwagę podejmując działania zmierzające do zachowania dobrego stanu układu żylnego. Gdyby problemy związane z cyrkulacją krwi w kończynach pozostały niezauważone, mogą się dalej rozwijać.

Jakie mogą być pierwsze objawy wystąpienia problemów?

Objawy problemów z krążeniem krwi w nogach mogą być rozmaite. Należą do nich m.in.:

 • ciężkość i uczucie wewnętrznego napięcia
 • zmęczenie i słabość różnych partii kończyn dolnych
 • nocne skurcze w nogach i łydkach
 • uczucie palenia, swędzenia, kłucia, mrowienia i niepokoju

Jak można pomóc nogom?

Przy pojawieniu się pierwszych objawów, warto przedsięwziąć działania typu:

 • obniżenie masy ciała i dostarczanie wystarczającej ilości ruchu,
 • noszenie luźniejszego ubrania,
 • częste układanie kończyn w pozycji podwyższonej,
 • kompresjoterapia (uciskanie) kończyn dolnych,
 • stosowanie wyspecjalizowanych preparatów na bazie naturalnych składników, dostępnych w aptekach.

Bezpieczne i naturalne

Varixinal

Przykładem suplementu diety na bazie składników aktywnych naturalnego pochodzenia są preparaty zawierające specjalny zestaw wyciągów roślinnych takich jak kasztanowiec zwyczajny, gotu kola, borówka czernica i ruszczyk kolczasty, które przyczyniają się do utrzymania elastyczność ścian naczyń krwionośnych oraz wspierają prawidłowe krążenie żylne. Wszystkie te wyciągi roślinne można znaleźć w preparatach Varixinal®.

Kompozycja jest wzbogacona przez bioflawonoid hesperydynę i witaminę C, która odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych.


ArthroStop Prostenal Benosen Dakolen